Avrupa Birliği Erasmus+ Programı “Ana Eylem-2 Yenilik ve İyi Uygulamaların Değişimi İçin İşbirliği-Avrupa Üniversiteleri” çağrısı kapsamında desteklenen EELISA Avrupa Üniversitesi Projesi, 2. yılında yeni bir aşamaya geçmektedir.
EELISA Avrupa Üniversitesi'nin yenilikçi ve araştırma kısmını oluşturan innoCORE projesinin de 1 Haziran 2021'den itibaren başlamasıyla birlikte, proje ortağı 9 Avrupa Üniversitesi arasındaki araştırma işbirlikleri düzeyinin önümüzdeki aylar içinde hızla aratacağı ve proje ortağı kurumların çok sayıda Avrupa Birliği projesine birlikte başvuru yapacakları öngörülmektedir. Şimdiden birçok İTÜ’lü araştırmacımız EELISA üniversitelerinin akademisyenleri ile birlikte proje başvuruları yapmaya başlamışlardır.
Gerek Avrupa Birliği Merkezi Araştırma Ofisimiz gerekse İTÜNOVA TTO desteği ile AB projelerinin yazımı ve yönetimi konusunda İTÜ'lülerin hazırbulunuşluk seviyesinin arttırılması, İTÜ EELISA Avrupa Üniversitesi ekibinin öncelikleri arasında yer almaktadır. 
EELISA-innoCORE projesi kapsamında ayrıca Avrupa Komisyonu'nun ilgili birimleriyle birlikte destekleyici etkinlikler düzenlemek üzere planlamalar yapılmaktadır.
Tam da bu noktada, projeler kapsamında öğrenilen deneyimlerin ve çıkarılan derslerin sonucunda ortaya çıkan bilgi birikimini aktarmanın ve bunu proje çalışmalarını en uygun hale getirmek için kullanmanın en iyi yollarından biri; proje yürütücüleri ile proje yapmak isteyen araştırmacıları bir araya getirmek olduğu düşünülmektedir. Bu çerçevede “EELISA Deneyim Paylaşımları I: Avrupa Birliği Projelerinin Yazımı ve Yönetimi - Öğrenilen Dersler” başlıklı bir etkinlik gerçekleştirilmiştir.
Söz konusu etkinlik 06 Nisan 2022 Çarşamba Günü 14.00-16.00 saatleri arasında Avrupa Birliği Çerçeve Programı ve Erasmus+ Programı için proje yazan ve yürüten araştırmacılarımızın katılımıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir.


Etkinliğin kaydına bağlantıdan ulaşabilirsiniz.